Škoda OCTAVIA

Doporučujeme letní pneumatiky

Zobrazit výsledky »

Doporučujeme zimní pneumatiky

Zobrazit výsledky »

O voze Škoda OCTAVIA

Škoda Octavia je vůz nižší střední třídy vyráběný českou automobilkou Škoda z Mladé Boleslavi od roku 1996. Je vyráběna ve verzi liftback a kombi. Již několikrát byla nejprodávanějším vozem v ČR. Škoda je od roku 1991 součástí koncernu Volkswagen, tudíž i Octavia je postavena na této platformě.

Octavia první generace - Octavia 1

První verze Octavie byla uvedena v roce 1996, avšak přípravy probíhali od roku 1992, kdy se uvažovalo o vozu na bázi Golfu III. Nakonec se ale počkalo na Golf IV, kdy také začli první skutečné práce na Octávii. Octavia byla představena 4. dubna 1996, o tři roky později byla uvedena také první Octavia 4x4, která využívala spojku Haldex. V roce 2000 proběhl první facelift Octavie, S tím byla představena také nejvyšší výbava Laurin & Klement. Představena byla také ostrá RS verze s 180 koňmi. První verze Octavie byla vyráběna až do roku 2010 jako Octavia Tour. Nadále by ji měl nahradit model Škoda Rapid. Benzinové verze první Octávie byli od 44kW do 85kW a dieselové od 50 kW do 96kW.

Octavia druhé generace - Octavia 2

Octávie druhé generace byla představena v roce 2004 v Ženevě. Snaží se konkurovat vozům střední třídy modernějším vzhledem, motorizacemi i o něco robustnější karosérií. Zároveň byla představena verze liftback i kombi. Kombi navíc byla představena i ve verzi 4x4. Premiéru měl také model RS s dieselovým motorem. Škoda také v roce 2007 uvedla první model, který měl konkurovat moderním vozům SUV. Tak vznikl Scout, který se lišil od normální Octávie vyšší světlou výškou, 17ti palcovými koly, oplastovými nárazníky a chráněným podvozkem. Pohon 4x4 zajišťuje mezinápravová spojka Haldex. V roce 2009 došlo k faceliftu dvojkové Octavie, kde kromě lehké modernizace vzhledu došlo také k nasazení koncernových motorů 1.4 TSI, v roce 2010 také nejslabší 1.2 TSI.

Octavia třetí generace - Octavia 3

Třetí generace Octavie byla představena v prosinci 2012. Jedná se o doposud největší Octavii - její předchozí segment zabrala totiž Škoda Rapid. Jedná se již o plnohodnotný vůz střední třídy. Má také jako první Octavie adaptivní tempomat a systém udržování jízdního pruhu. K dispozici je ve verzi liftback i kombi.

Podobné vozy

Příbuznými vozy Octavie první generace jsou Volkswagen Golf, Bora, Audi A3 a TT, Seat León, Seat Toledo II, Volkswagen New Beetle. Druhá generace Octavie je postavena na stejných základech jako VW Golf a Jetta, Audi A3. Octavie třetí generace je příbuzná s VW Golf, Audi A3 a Seat Leon.

Octavia se prodává i v Číně a Indii - v obou státech se také vyrábí. V Indii se však Octavia jmenuje Škoda Laura.

Pneumatiky na Octavii

Základními rozměry pro novou Octavii třetí generace jsou 225/40 R18, 225/45 R17, 205/55 R16 a 195/65 R15. U Octávie druhé generace je tomu stejně s tím rozdílem, že osmnáctipalcová kola jsou dostupná pouze pro RS. U starších Octávií byl dostupný rozměr ještě 175/80 R14.

K pneumatikám je možné zakoupit i alu kola, aby to vašemu autu ještě více slušelo. Výbět těch nejhezčích pro seženete na aluguru.cz
TOPlist