Škoda FABIA

Doporučujeme letní pneumatiky

Zobrazit výsledky »

Doporučujeme zimní pneumatiky

Zobrazit výsledky »

O voze Škoda FABIA

Škoda Fabia patří do třídy malých vozů automobilky Škoda. Byla představena v roce 1999 ve verzi hatchback, resp. Následující rok ve verzi Kombi. Poslední variantou vozu byl nepříliš úspěšný sedan představený v roce 2001. Nyní se prodává druhá generace Fabie. Fabií bylo prodáno už přes tři miliony kusů.

Fabia první generace

První Fabia byla prodána ve verzi hatchback v prosinci 1999 za cca. 250 tisíc korun s benzínovým motorem 1.0. Kombi verze oblíbeného modelu přišla v roce 2000, o rok později sedan. V roce 2004 byla představena verze RS a o pár měsíců později byla první generace Fabie faceliftována. Motory ve Fabii byli záýehové i vznětové - zážehové od 1.0MPI (50 koní) až po 2.0 MPI (115koní), vznětové od 1.9SDI (64koní) až po 1.9TDI-PD (130 koní) pro verzi RS. RS verze se vyznačovala poněkud neobvyklou volbou pouze dieselového motoru, který měl maximální rychlost 206km/h a zrychlení z 0-100km/h za 9,5 s. Pozměněn byl také vzhled vozu, který měl vysunutý přední spoiler a působil celkově agresivněji. Škodovka se také pokoušel Fabií nahradit svůj Felicia Pick-up - tak vznikla Fabia Praktik. Jedná se o Fabii Combi, která má pouze dvě místa na sezení za kterými je mříž, místo zadních sedadel je užitný prostor. Vůz neměl velký ohlas, prodalo se ho jen přes 5000 kusů - mnohem lepší byla v tomto ohledu Škoda Roomster, která se svým Praktikem uspěla. Výroba první generace Fabie skončila v dubnu 2007.

Fabia druhé generace

Druhá Fabia byla představena v roce 2007. Je zvláštní v tom, že až po A sloupek je shodná s modelem Škoda Roomster a je postavena na stejné platformě jako Fabia I. Rozměrově je tedy téměř totožná, výrazný je pouze rozdíl ve výšce (téměř 5cm). Fabia II. Od roku 2009 se také prodává ve verzi Scout, avšak na rozdíl od Škody Octavie nedisponuje pohonem 4x4, jedná se pouze o oplastování, paket pro špatné cesty a další vizuální úpravy. Druhá Fabia prošla faceliftem v roce 2010 současně s Roomsterem. Současně s faceliftem byla představena také Fabia RS, která na rozdíl od první verze RS disponuje pouze benzinovým motorem 1.4 TSI přeplňovaná turbem a kompresorem se 180 koňmi. Má také pouze automatickou převodovku DSG se sedmi stupni.

Podobné vozy

Příbuznými Fabie jsou Volkswagen Polo, Seat Ibiza, Audi A2, ale také Škoda Roomster, která je postavená na stejných základech Fabie a také je po A sloupek totožná. Největšími konkurenty jsou Ford Fiesta a Opel Corsa.

Škoda Fabia také posloužila jako základ pro Rally vozy, které se označují Škoda Fabia WRC - tento automobil zaznamenal spoustu úspěchů v oblasti světové rally. Dalším vozem na základě Fabie byla Fabie S2000. Na základě druhé generace Fabie pak byl postaven vůz Škoda Fabia R2.

Pneumatiky na Fabii

Základními rozměry pneumatik pro Fabii 2 jsou 185/60 R14, 175/70 R14, 195/55 R15 a 205/45 R16. Pro speciální modely Fabie pak jsou ještě rozměry 185/60 R15 (Greenline) a 205/40 R17 (RS, Monte Carlo, Scout). Všechny rozměry na Fabii najdete v našem konfigurátoru.

K pneumatikám je možné zakoupit i alu kola, aby to vašemu autu ještě více slušelo. Výbět těch nejhezčích pro seženete na aluguru.cz
TOPlist